Сьогодні ми все частіше зустрічаємося з безлактозним молоком, капучино без кофеїну та булочки без глютена. Але чи можливі cигарети без нікотину, давайте розбиратися.
Чи є сигарети без нікотину?
Почнемо одразу з головного. Так, сигарети без нікотину існують, але неправильно називати їх сигаретами.
За визначенням, сигарети виготовлені з тютюну, а тютюн завжди містить нікотин. Безнікотинові сигарети або трав’яні сигарети за визначенням сигаретами не є, але їх продовжують називати так через візуальну схожість, форму, а також спосіб вживання шляхом куріння.
Трав’яна сигарета (сигарета на травах) ) — це продукт, що візуально нагадує сигарету, але замість тютюну наповнений сумішшю висушених трав або міксом трав і тютюну. Зверніть увагу, йдеться саме про трави (лікувальні або пряні), а не про “траву” (висушені коноплі, що містить канабіноїди). Якщо в ролі наповнювача використовується лише трав’яна суміш, то таку “сигарету” можна назвати безнікотиновою. А якщо і трави, і тютюн, то нікотин у димі такого виробу збережеться. Найвідоміші різновиди сигарет на травах – це індійські біді та нірдош.
Біді – це традиційні сигарети з Індії та Південної Азії, наповнені сумішшю трав та тютюну, загорнуті в лист коромандельського чорного дерева та закріплені ниткою.
Нірдош – це назва бренду сигарет на травах, яка стала збірним ім’ям трав’яних сигарет. Нірдош та аналоги – це чисто трав’яна сигарета, без нікотину. У складі нірдош мікс трав та прянощів: кмин, чебрець, м’ята, кориця, базилік, куркума, гвоздика, солодка, коромандельська хурма, калган, женьшень, жасмин, алтей.
Існує помилкова думка, що сигарети на травах менш шкідливі, ніж звичайні сигарети з тютюном.
По-перше, в результаті згоряння трав утворюється дим, що містить смоли, чадний газ та інші продукти горіння. Вдихати такий дим шкідливо так само, як і тютюновий дим. Продукти горіння (саме вони, а не нікотин) – це головний фактор, що провокує онкозахворювання. Законодавство багатьох країн вимагає додавати на пачки трав’яних безнікотинових сигарет медичне попередження: “Трав’яні сигарети небезпечні для здоров’я. Вони виробляють смолу та чадний газ.”
По-друге, у трав’яних сигаретах з домішками тютюну також міститься нікотин, відповідно, це не позбавляє і перешкоджає нікотиновій залежності.
По-третє, багато трав та прянощів є сильними алергенами. Якщо у вас є алергія на спеції та трави, до трав’яних сигарет потрібно ставитися дуже обережно.
Чи можуть трав’яні сигарети замінити звичайні?
Найчастіше ні, не можуть. Смак, відчуття та запах від цигарок на травах сильно відрізняються від звичайних. Незважаючи на видиму подібність, перехід на трав’яні сигарети не дозволить відтворити смак та звичний курильний ритуал. Це швидше самодостатній продукт зі своїми особливостями, а не замінник сигарет із тютюном.
Якщо ви шукаєте щось схоже на сигарети, але здатне суттєво знизити шкоду здоров’ю, скоріше варто дивитися у напрямку систем нагрівання тютюну, ніж трав’яних сигарет.
Для чого нікотин у сигаретах?
Нікотин – це природна хімічна речовина, яка виробляється декількома видами рослин (найчастіше пасльоновими), у тому числі тютюном. Також нікотин (наприклад, для електронних сигарет) виробляють синтетичним шляхом. Здатність накопичувати нікотин у листі, стеблах або плодах – це форма природного захисту рослин від комах, черв’яків та грибів. Листя та стебла всіх видів тютюну теж містять нікотин. Тому коректніше запитувати “звідки нікотин у сигаретах”, а не “для чого”.
Як дізнатися скільки нікотину в моїх сигаретах
Вміст нікотину в сигареті вимірюється у міліграмах і зазвичай вказується на пачках. Не плутайте вміст нікотину зі смолами. Вміст нікотину у сигареті рідко перевищує 1 мг. Найчастіше йдеться про дозування 0.3-0.7 мг. У суперлегкій формі – навіть 0.1 мг.
Класифікація сигарет за міцністю, вмістом смол та нікотину тут: Сигарети за міцністю. Від найміцніших до слабких
Міцність сигарет можна також спробувати визначити за кольором пачки. Більш міцні сигарети зазвичай продаються в червоних, коричневих, темних пачках, а сигарети, які містять менше нікотин і смол і нікотину, – в білих, блакитних, сріблястих упаковках.