Як відрізнити оригінальні сигарети від підробок та контрабанди?

Підготували детальну інструкцію, як відрізнити оригінальні сигарети від підробок та інших нелегальних сигарет.

Спочатку розберемося з термінологією. Що взагалі вкладається у поняття – легальні та нелегальні сигарети?

Легальними/законними/оригінальними сигаретами вважаються сигарети, що відповідають одночасно декільком критеріям:

  • вироблені компанією, яка має права на торгову марку або дозвіл на виготовлення і продаж сигарет під цією торговою маркою;
  • вироблені відповідно до державних стандартів якості та мають сертифікати відповідності, що підтверджують це;
  • продаються зі сплатою акцизного збору (підтверджується оригінальною акцизною маркою на пачці);
  • пачки, інформація про продукцію, медичні попередження і т.д. оформлені відповідно до вимог країни, де сигарети продаються;
  • легально ввезені до країни, якщо виробництво відбувається за кордоном.

 Відповідно, нелегальними є сигарети, які не відповідають хоча б одному з вищевказаних критеріїв. Найчастіше ви можете зіткнутися з одним із таких видів нелегальних сигарет:

  •  Підроблені сигарети (контрафакт) – сигарети, які виробляються підпільно та незаконно без права на виробництво під цією торговою маркою, без сертифікатів відповідності, що підтверджують якість, без сплати податків. Технологія та місце виробництва, склад, якість сировини та умови зберігання підроблених сигарет невідомі та негативно позначаються на якості та смаку сигарет. У найгірших випадках куріння підроблених сигарети може навіть викликати отруєння важкими металами або іншими речовинами, які потрапили до складу через недотримання стандартів якості.
  • Контрабанда – сигарети, які нелегально ввезені в країну, без сплати податків, без сертифікатів відповідності, що підтверджують якість, без дотримання норм законодавства щодо інформації на пачках. Зазвичай можна відрізнити по іноземних пачках. Практично завжди контрабанда потрапляє до країни з недотриманням умов зберігання та транспортування. Це негативно впливає на консистенцію, смак та аромат сигарет. Найчастіше під нібито контрабандними сигаретами можуть ховатися підробки.
  • Контрабанда з Duty Free – сигарети, які нелегально ввезені в країну із зони Duty Free будь-якої іншої країни, без сплати податків, без сертифікатів відповідності, що підтверджують якість, без дотримання норм законодавства щодо інформації на пачках. Найчастіше під пачками з маркуванням Duty Free ховаються не справжні сигарети, які нелегально ввезені із зони д’юті фрі, а підробки невідомого походження, замасковані під контрабандні сигарети. Ми також раніше більш детально розкривали тему, чи дійсно сигарети з Duty Free коштують дешевше і чому – можна почитати тут.

Як перевірити оригінальність сигарет? Контрафакт та контрабанда

Існує низка прийомів, які допоможуть відрізнити підробку від оригіналу.

1. Акцизна марка

Вірний спосіб відрізнити оригінальну продукцію від підробки – перевірити наявність української акцизної марки під плівкою пачки. Якщо на вашій пачці відсутня акцизна марка – це точно підробка чи контрабанда.

Акцизні марки також можуть бути підробленими. Як відрізнити справжню? На офіційному акцизі є голографічні елементи, які важко підробити. Оригінальна акцизна марка друкується на якісному папері з високою щільністю та містить коректну інформацію про кількість сигарет у пачці.

Якщо ви бачите акцизну марку без голограми, надруковану на тонкому папері, а фарба на ній нанесена нечітко та розмито – це очевидний сигнал, що перед вами підробка. Кожна акцизна марка має унікальний номер. Якщо помітите, що на кількох пачках наклеєно акцизку з однаковим номером – це підробка.

На фото нижче можна побачити офіційні акцизні марки України для тютюнової продукції на поточний момент. За кольором акцизної марки також можна зрозуміти, де було вироблено продукт – в Україні чи інших країнах.

Акцизна марка для сигаретАкцизна марка для сигарет

2. Пачка

Дуже часто підробку можна відрізнити від оригіналу, просто уважно придивившись до пачки. Фарба на підроблених пачках найчастіше нанесена нечітко, іноді може жовтити або віддавати іншими відтінками, що відрізняються від кольору оригіналу. Тексти на пачках можуть бути не чіткими та розмитими, фарба може обсипатися через неякісний друк. У текстах можуть бути помилки та опечатки.

У той же час, на оригінальних пачках сигарет всі кольори та написи завжди нанесені чітко та без помилок. Фон пачки (зазвичай – білий) – не повинен жовтити, фарба завжди наноситься однорідно та чітко. Кожна пачка упакована в якісне целофанове пакування, яке щільно прилягає до пачки.

3. Ціна 

Якщо сигарети коштують підозріло дешево – це вже привід насторожитися та уважніше придивитися до пачки. Відповідно до вимог законодавства України, на кожній пачці сигарет має бути надрукована максимальна роздрібна ціна сигарет – МРЦ, а також дата виробництва кожної пачки сигарет. Цю інформацію можна знайти на дні пачки, вона зазвичай надрукована на чорному тлі.

Максимальна роздрібна ціна на пачці сигарет

Якщо ж на пачці відсутній хоча б один із цих параметрів, можете бути впевнені – це підробка.

4. Вміст пачки. Сигарети

Сигарети офіційних виробників охайно і щільно укладені в пачку, завжди фільтром догори. Фарба та написи на фільтрі повинні бути чіткими і без помилок. Усередині оригінальної упаковки завжди є захисна фольга або папір, який «закриває» сигарети. Тютюн в оригінальних сигаретах завжди укладений щільно.

5. Медичне попередження

Згідно законодавства України на всіх тютюнових виробах має бути надруковано медичне попередження щодо впливу тютюнових виробів на здоров’я споживача. Таке попередження має бути надруковано українською мовою та займати 50% лицьової та 50% задньої сторони пачки. На даний момент Законом України передбачено 1 основне попередження – “Куріння вбиває”, яке завжди друкується на лицьовій стороні пачки та 10 додаткових попереджень з графічними елементами – одне з них завжди має розміщуватись на задньому боці пачки.

Попередження про шкоду куріння на сигаретахПопередження про шкоду куріння на сигаретах1

Якщо текст на пачці написаний іншою мовою, або ж  українською, але з помилками/ опечатками, або займає менше 50 % пачки – швидше за все, це нелегальні сигарети.

Винятком є імпортні сигарети, які наразі законно продаються на території України. Це пов’язано з тим, що 15 березня Верховна Рада прийняла постанову про дозвіл імпорту та продажу сигарет з маркуванням держав-членів ЄС (включаючи мову написів на пачці). Таке рішення було ухвалено, щоб задовольнити споживчий попит та забезпечити надходження до держбюджету від акцизних зборів.

Більше про імпортні сигарети та про те, як їх відрізнити від контрабанди.

У чому небезпека підроблених чи контрабандних сигарет?

Насамперед, підроблені та контрабандні сигарети можуть становити небезпеку для здоров’я. Куріння саме по собі  шкодить здоров’ю. А куріння тютюнових продуктів, які були вироблені, зберігалися та транспортувалися без дотримання правил та стандартів якості, може погано позначитися на здоров’ї навіть у короткостроковому періоді. Найпоширеніші проблеми, спричинені курінням неякісних підроблених сигарет, – це сильний кашель, отруєння (може супроводжуватися головним болем, нудотою, висипом, підвищеною температурою), алергічні реакції, біль у горлі та інші.

По-друге, з підроблених та контрабандних сигарет (незалежно від їхньої ціни) не сплачується акцизний збір. Через нелегальну торгівлю сигарет бюджет України щороку втрачає близько 12 мільярдів гривень. Адже зараз Україні як ніколи потрібні податки.

Cig-Poshta – офіційні сигарети з безкоштовною доставкою.