Все про вплив сигарет на екологію: шкода, правильна утилізація, куди викидати недопалки

Цікаві факти

Сигаретні недопалки — один із серйозних факторів забруднення навколишнього середовища та один із найпоширеніших видів сміття на нашій планеті.

За статистикою, у світі курці купують 6.5 трильйонів сигарет на рік, це становить 18 мільярдів щодня. Як мінімум, дві третини недопалків — приблизно 12 мільярдів — потрапляють повз урну. Щодня.

За даними Statista, недопалки сигарет “перемогли” в рейтингу видів сміття, що найчастіше зустрічаються, на пляжах в 2020 році.

Чому недопалок, що потрапив у ґрунт чи воду — це проблема?

Сигарета складається з тютюну, сигаретного паперу та фільтра. Більше про конструкцію сигарет. Тютюнова частина разом із паперовою обгорткою практично повністю згоряє, поки цигарка викурюється. Фільтр, що залишився після згоряння тютюну та паперу, — це і є так званий недопалок.

Сигаретний фільтр складається з переважно волокон ацетат целюлози. І хоча сама по собі целюлоза — це органічна речовина (подібна до деревини, паперу), що вільно розщеплюється в природному середовищі, наявність ацетильної групи у складі ацетат целюлози значно уповільнює природний розпад. Залежно від умов середовища (температура, вологість, тиск, доступ до кисню, наявність органіки та ферментів), розкладання сигаретного фільтра займе від 9 місяців до 10 років.

Сигаретні недопалки, не утилізовані належним чином, а ті, що потрапили в ґрунт, забруднюють ґрунт і воду, порушують природні біоланцюжки, перешкоджають зростанню окремих видів рослин, отруюють тварин.

Наприклад, вчені з британського Anglia Ruskin University провели експеримент для оцінки впливу сигаретних недопалків на рослинний світ. Вони на 21 день помістили сигаретний недопалок у горщик, де зростала біла конюшина (досить невибаглива рослина, стійка до перепаду температур, вологості, впливу зовнішніх факторів). Через 3 тижні вчені помітили, що зростання конюшини сповільнилося на 27% порівняно з рослинами, які не піддавалися впливу продуктів розпаду недопалків.

Також, згідно з даними лабораторних досліджень, токсинів, що виділяються при поступовому розпаді всього двох сигаретних недопалків, достатньо, щоб убити одну прісноводну або морську рибу*.

*Джерело дослідження: Slaughter E, Gersberg R, Watanabe K, Rudolph J, Novotny TE. Toxicity з Cigarette Butts, і їхні хімічні компоненти, до Marine і Freshwater Fish. Tob Control. 2011;20:i23-i27

Як вирішити проблему забруднення навколишнього середовища сигаретними недопалками?

Як з будь-якими іншими відходами, до цього питання потрібен комплексний підхід. Згадайте, наприклад, як працюють програми зі зниження кількості пластику (скажімо, пластикових пакетів). Вони включають як мінімум два основних напрямки: зниження кількості нового пластику і правильну переробку і утилізацію існуючого.

Для зниження споживання та виробництва нового пластику в хід йдуть одночасно державні регулюючі заходи (заборона безкоштовних пластикових пакетів або повна заборона використання целофану), впровадження нових технологій (перехід на біорозкладні та дружні до екології матеріали), освітні програми (щоб мотивувати споживачів переходити на біорозкладні альтернативи, замінювати пластикові пакети багаторазовими тканинними шоперами, відмовлятися від пакетів за можливості).

Для роботи з уже виробленим пластиком — створення інфраструктури під збір та переробку пластику, освітні програми (щоб привчити людей не викидати, а правильно сортувати, переробляти та утилізувати пластик або навіть використовувати повторно).

Такий самий багатоступінчастий і розгалужений підхід має впроваджуватися і щодо сигаретних недопалків. Щоб знизити рівень забруднення сигаретними недопалками, потрібно рухатися у таких напрямках:

  • Правильна утилізація цигарок

Хочемо ми того чи ні, але первинна відповідальність за зниження шкоди, яку недопалки завдають навколишньому середовищу, лежить не на уряді, виробниках чи еко-активістах, а на самих курцях. Якими б розвиненими не були програми переробки сміття, недопалок, викинутий повз урну, швидше за все залишиться у ґрунті або разом зі стічними водами потрапить у водойми.

Навіть просунуті у сортуванні та переробці сміття країни (Японія, Великобританія, Швейцарія, Швеція) стикаються з проблемою недопалків. Багато людей швидше прибирають за своїм собакою, ніж викидають недопалок у сміттєвий бак. Причина – недостатня поінформованість чи недостатньо серйозне ставлення до недопалків. Хтось помилково вважає сигаретний фільтр біорозкладним. Хтось вважає, що це занадто дрібне сміття для того, щоб приділяти йому особливу увагу. Хтось і зовсім не замислювався про вплив “бичків” на екологію. Наприклад, навіть у еко-освіченій Британії лише 38% курців знають, що сигаретні фільтри повільно розкладаються у природному середовищі та потребують спеціальної утилізації, як і пластик.

У країнах Євросоюзу виробники цигарок почали додавати на цигаркові пачки нагадування про те, що недопалки не можна просто викидати під ноги, а потрібно як мінімум кидати у сміттєвий бак, а краще відразу сортувати та відправляти на переробку чи еко-утилізацію.

Можливо, нарівні з освітніми програмами, врегулювати проблеми допоможуть штрафи за викид недопалків у недозволених місцях.

  • Переробка сигаретних недопалків або правильна екологічно відповідальна утилізація

Найбільш поширений спосіб утилізації сигаретних недопалків – це спалювання. Важливо, що йдеться не про самостійне спалювання. Мається на увазі спалювання сигаретних недопалків на сміттєспалювальних заводах, обладнаних фільтрами очищення повітря та системами переробки теплової енергії. Таким чином, тепло, що утворюється в результаті спалювання, перетворюється на електроенергію або використовується для опалення.

Більш розвинений, але менш поширений підхід — переробка сигаретних фільтрів, з подальшим використанням вторинної сировини для виробництва нових речей.

Наприклад, американська компанія TerraCycle щорічно переробляє мільйони недопалків, перетворюючи їх на вироби промислового чи споживчого призначення: палети, споруди для парків розваг і навіть тарілки-фрісбі. Компанія встановила у великих містах та самостійно обслуговує контейнери для збору недопалків.

У Бразилії з’явилася технологія виробництва паперу із старих сигаретних фільтрів. Для цього з недопалків вилучають фільтри, вимочують у спеціальному розчині, пресують та підсушують. Очищену целюлозну масу далі використовують для виробництва паперу та картону.

Австралійські вчені запропонували технологію виробництва асфальту, де до бітумної суміші додаються інкапсульовані в парафіні сигаретні недопалки. Таке покриття з одного боку знаходить застосування відходам, а з іншого завдяки низькій теплопровідності зменшує ефект “підвищення рівня температури на заасфальтованих вулицях”.

Південнокорейські інженери придумали використання сигаретних недопалків при виробництві суперконденсаторів. Целюлозні фільтри під впливом температури та каталізаторів можна розкладати на воду та високоякісний вуглець. Останній масово використовується в конденсаторах для покриття електродів.

  • Біорозкладні сигарети та сигаретні фільтри

Світ поступово та послідовно рухається у бік переходу на біорозкладні матеріали — тканини, пакети, інші пакувальні матеріали, стаканчики, трубочки тощо. Ймовірно, цей тренд прийде і до цигарок. У деяких країнах світу вже з’являються біорозкладні рішення для сигарет: від еко-френдлі пачок до повністю біорозкладних сигарет (включаючи фільтри).

Наприклад, компанія з Південної Африки розробила повністю біорозкладну марку сигарет — Woodland Craft. Замість цигаркового паперу тут використовується невибілений папір, фільтр виготовлений з деревної маси. Сама ж пачка зроблена з переробленого та біорозкладного паперу. Навіть чорнило, що використовується для друку на пачці, виготовлене з сої.

Можна припустити, що як тільки вдасться зробити сигаретні фільтри, що добре розкладаються, та які добре справляються зі своїм основним завданням — очищати дим, і мають помірну вартість, це стане буденністю для курців по всьому світу.

Cig-Poshta – офіційні сигарети від виробника Філіп Морріс. Купити сигарети по актуальним цінам і отримати безкоштовну доставку.