Існує поширена думка про те, що в Duty Free можна купити сигарети по-справжньому дешево. Розберемо у деталях, як склалася така думка, правда це чи міф. А також поділимося прийомами, як і в яких країнах можна купувати сигарети дешево в Duty Free.
Що таке Duty Free та які товари там можна купити?
Duty Free (читається як Дьюті Фрі) – це безмитна зона торгівлі, де товари звільнені від частини податків: акцизних зборів, ПДВ та інших. Зазвичай зона Duty Free розташована в пунктах пропуску через державний кордон: в аеропортах, вокзалах, портах. Найчастіше доступ до Duty Free можна отримати тільки в зоні вильоту/відправлення, а купити щось – по пред’явленню посадкового талону в аеропорту або квитка на судно в порту. За дотриманням цього важливого правила ретельно стежать, тому що безмитні ціни в Дьюті Фрі діють за умови вивезення придбаного товару за межі країни.
Іноді зустрічаються приклади Дьюті Фрі зон за межами прикордонних пунктів – деякі міста і навіть маленькі країни повністю оголошують Duty Free. Найвідоміший приклад: вся територія Андорри – це зона безмитної торгівлі.
Чи правда, що в Duty Free все коштує дешевше, ніж у звичайних магазинах?
Частково це правда, частково – ні. Пояснюємо, у чому каверза.
По-перше, вартість оренди магазину закладена в собівартість товару іноді перевищує знижку, яка досягається за рахунок відсутності частини податків.
Логічно, що тоді всі товари в зоні Дьюті Фрі повинні коштувати дешевше, ніж ті ж товари у звичайних магазинах. Адже тут до їхньої ціни не додається ні акциз, ні ПДВ, ні інші збори. Але при цьому в собівартість товарів у Duty Free закладаються вартість оренди магазинів (у зоні Дьюті Фрі вона найчастіше вища, ніж просто в країні), зарплати працівників, транспортні витрати тощо. Може вийти так, що окремі види товарів у Дьюті Фрі виявляться навіть дорожчими, ніж у звичайних магазинах. Натомість підакцизні товари (цигарки, стики, інші тютюнові вироби, алкоголь) зазвичай коштують дешевше у Duty Free, ніж в інших магазинах у цій же країні.
По-друге, ті самі товари мають різну ціну в Дьюті Фрі різних країн.
На ціну впливає і поточний курс, і країна виробництва, і рівень цін у країні, де знаходиться Duty Free. Тому беріть до уваги, що сигарети або алкоголь у Duty Free Норвегії коштуватимуть дешевше, ніж у середньому по Норвегії, але дорожче, ніж у Duty Free Греції. І, можливо, навіть дорожче, ніж у звичайних магазинах України.
Які товари вигідно купувати у Дьюті Фрі, а які невигідно?
Найвигідніше купувати підакцизні товари, оскільки вони звільняються від цілої групи податків. До підакцизних товарів належать алкоголь та всі види тютюнової продукції (цигарки, стіки тощо). Найчастіше можна гарно заощадити на парфумерії.
Серед товарів, які точно не варто купувати у Duty Free – сувеніри, продукти харчування, будь-які товари місцевого виробництва.
Крім вигоди, Duty Free ще цікавий ексклюзивними товарами, які не знайдеш у звичайних магазинах. Багато виробників випускають лімітовані колекції, ексклюзивні формати та смаки своєї продукції спеціально для Duty Free.
Чи дійсно сигарети в Дьюті Фрі коштують дешевше?
Так, справді. Як ми писали раніше, це підакцизний товар, отже, у магазинах безмитної зони він звільняється від цілої групи податків, що становлять до 70% ціни пачки сигарет.
Зверніть увагу, що сигарети в Дьюті Фрі коштуватимуть дешевше, ніж у магазині саме тієї країни, де знаходиться Дьюті Фрі. Але ця ціна може виявитися вищою, ніж у Дьюті Фрі і навіть звичайних магазинах інших країн.
Найдешевше сигарети коштують у Нігерії (1,20 $ за пачку за Marlboro), а найдорожче – в Австралії (28,06 $ за пачку Мальборо). Також серед країн із найнижчими цінами на цигарки Пакистан, В’єтнам, Білорусь, Казахстан, Гана, Узбекистан, Туреччина, Ірак, Аргентина, Алжир, Індонезія, Молдова, Колумбія та Україна. Для зручності нижче ми додали порівняльний аналіз за цінами на сигарети в Duty Free в різних країнах.
Порівняння цін на цигарки в Duty Free різних країнах світу
Для порівняння ми взяли ціну на 1 блок цигарок Marlboro Red у різних країнах світу.
Країна | Ціна Duty Free | Ціна в супермаркетах |
Об’єднані Арабські Емірати | 117 AED ~ 940 UAH | 180 AED ~ 1440.75 UAH |
Німеччина | 49.9 € ~ 1537.43 UAH | 69.5€ ~ 2141.31 UAH |
Канада | C. 65$ ~ 1485.69 UAH | C. 86$ ~ 1965.68 UAH |
Швейцарія | CHF 56 ~ 1647.21 UAH | CHF 87.9 ~ 2586.5 UAH |
Ізраїль | 54.9 $ ~ 1621.75 | ILS 330 ~ 2851.9 UAH |
Як бачимо, в середньому, різниця між ціною сигарет у Дьюті Фрі та супермаркетах становить 2$ за пачку.
Що означає напис For Duty Free Only?
Всі сигарети, призначені для продажу в Duty Free, марковані написом For Duty Free Only. Більше того, на цих сигаретах не наклеєно акцизну марку, а сам дизайн пачки може трохи відрізнятися. Якщо ви побачите такі сигарети у продажу поза межами зони Дьюті Фрі, не варто купувати їх. Це або підробка або контрабанда.
Якщо ви побачите просто незвичайні сигарети з акцизною маркою та без позначки “For Duty Free Only”, можливо, це імпортні сигарети, які законно продаються в Україні: Чому в Україні з’являються імпортні сигарети? Це контрабанда, підробка чи так треба?
Також нагадуємо, що на нашому сайті ви завжди можете купити офіційні сигарети від виробника з акцизною маркою, які відповідають вимогам законодавства України.