Тютюнові вироби бувають різних форм і відрізняються як за складом, так і за способом їх використання. Незалежно від того, чи містить продукт тютюн чи ні, в основному він використовується для доставки нікотину в організм.
Що таке тютюнові вироби?
Тютюновий виріб – виріб, повністю або частково виготовлений з тютюну, призначений для куріння, жування, смоктання або вдихання через ніс. Тютюнові вироби поділяються на:
- Тютюнові вироби для куріння. Наприклад, сигарета, сигара, сигарилла, кальян.
- Бездимні тютюнові вироби. Тютюн, призначений для перорального споживання, який не потребує процесу спалювання. Наприклад, тютюновмісні вироби для електронного нагрівання, жувальний тютюн, нюхальний тютюн, снюс.
До тютюнових виробів належать вироби, що використовуються подібно до звичайних тютюнових продуктів, що імітують споживання тютюнових виробів, а також вироби, що замінюють тютюнові вироби, незалежно від вмісту нікотину в цих виробах. Наприклад, електронна сигарета, нікотинова подушечка.
Тютюнові вироби для куріння
Зазвичай до тютюнових виробів для куріння відносять сигарети, сигарили, сигари, цигарки ручної роботи («самокрутки»), а також кальян. Що таке сигарети, сигарили та сигари та чим вони відрізняються ми уже розбирали у статті. Тому пропонуємо коротко оглянути ці поняття та ті, що не були ще розкриті.
Сигарета – це тютюновий виріб для куріння у формі трубки зі спеціального сигаретного паперу, що наповнена подрібненим тютюном, до одного кінця якої прикріплений спеціальний фільтр, який частково запобігає проникненню в організм хімічних речовин і сполук (однак бувають сигарети і без фільтру).
Тютюновий дим утворюється в результаті куріння в процесі згоряння тютюну, під час якого виділяється понад 4000 хімічних речовин і сполук. Найбільш шкідливими для здоров’я є нікотин, чадний газ, смоли, солі важких металів і залишкові речовини, що утворюються в результаті горіння.
Відомими брендами сигарет є Parliament, Marlboro, L&M, Bond, Philip Morris та інші. Почитати детальніше та замовити ви можете на сайті.
Сигара – це тютюновий виріб, виготовлений із щільно згорнутого листя тютюну. Сигари призначені для куріння шляхом вдихання диму, що утворюється при тлінні тютюнового листя.
Сигарили тонші і довші за звичайні сигари, мають форму подібну до сигарет. На відміну від сигар, сигарили наповнюються меленим тютюном. Ні сигари, ні сигарили не мають фільтра, і їх дим не можна глибоко вдихати.
Серед сигар в Україні відомі такі бренди як Hoyo De Monterrey, Romeo Y Julieta, Partagas, Trinidad, Cohiba, Montecristo, Punch. У сигарил основні пропозиції на нашому ринку: Marvel, Harvest, Captain Black, Café Creme, Moods, Al Capone.
Кальян – традиційний східний або азіатський пристрій для куріння тютюну. У тютюн для кальяну додають ароматизатори, щоб смак тютюну не був занадто сильним. Можливо, тому люди, які не курять сигарети, також курять кальян.
Вважається, що куріння кальяну – це нешкідливе проведення часу, що підтверджується помилковою думкою, що дим кальяну, фільтрований водою, не шкодить здоров’ю, як сигаретний. Кальян шкідливий для здоров’я так само, як і всі інші тютюнові вироби. Багато в чому він так само впливає на здоров’я, як і звичайні сигарети. Майте на увазі, що типовий годинний сеанс куріння кальяну може містити в 100 разів більше токсичного диму, ніж одна сигарета.
Бездимні тютюнові вироби
Як і більшість тютюну для куріння, бездимні тютюнові вироби містять нікотин, який легко викликає як фізичну, так і поведінкову залежність. Цих залежностей надзвичайно важко позбутися. Проте, як свідчать багато дасліджень, бездимні тютюнові вироби є менш шкідливою альтернативою звичайним сигаретам та іншим тютюновим виробам для куріння, оскільки відсутній процес горіння, а відповідно і виділення смол. Одночасне вживання бездимних тютюнових виробів і звичайних сигарет посилює нікотинову залежність.
Снюс – це змочений паром порошок тютюну. Може бути у форматі вологого порошку, який розтирають пальцями і кладуть під губу, або вже розфасований у маленькі пакетики, схожі на чайні.
Грудку або пакетик орального тютюну поміщають між губою та яснами і тримають там, не розжовуючи, від кількох хвилин до кількох годин, залежно від смаку. Внаслідок постійного контакту утворюється суміш слини і тютюну (так званий тютюновий сік), яку спльовують, тримають у роті або ковтають. При вживанні орального тютюну нікотин всмоктується через слизову оболонку порожнини рота безпосередньо в кров, а звідти потрапляє в мозок. Оскільки тютюн для губ довше контактує зі слизовою оболонкою, нікотин залишається в організмі довше, а його рівень більш рівномірний, ніж у звичайних сигаретах. Крім того, ймовірно, що таким чином в організм потраплятиме більше нікотину. Це причина, чому споживачі такого виду тютюну мають більший ризик розвитку залежності від нікотину, ніж люди, які курять звичайні сигарети.
Нюхальний тютюн (снафф) – подрібнений в порошок сушений тютюн, призначений для втягування в ніс. За короткий час у кров споживача потрапляє велика доза нікотину. Нікотин, що міститься в нюхальному тютюні, викликає більшу залежність, ніж у курця сигарет.
Жувальний тютюн є одним із найдавніших способів споживання листя тютюну. Жувальний тютюн виготовляють з м’якоті, отриманої шляхом подрібнення листя і стебел тютюну, в нього зазвичай додають ароматизатори, щоб пом’якшити неприємний смак тютюну.
Нікотинова подушечка (також часто її називають снюс) — це порційний пакетик білого кольору, що містить нікотин, отриманий з тютюну, або синтетичний нікотин. Оскільки нікотинова подушечка не містить тютюн, її називають снюсом без тютюну.
При використанні нікотинових подушечок користувач розміщує порційний пакет між губою та десною і залишає його там доти, доки не з’явиться смак, а нікотин не поглинеться десною. Нікотинові подушечки зазвичай мають більш тривалий ефект і тривалість дії, ніж звичайний снюс. Використання від половини до повної пачки нікотинових подушечок на день (залежно від міцності продукту) еквівалентно викурюванню однієї пачки сигарет. При викурюванні однієї сигарети в організм потрапляє 1 мг нікотину, а при використанні однієї подушечки 10 мг в організм потрапляє 1-2 мг нікотину.
На ринку України зустрічаються такі бренди нікотинових подушечок, як Velo, Siberia, Vika, Oden’s тощо.
Що таке електронна сигарета?
Електронна сигарета, або вейп — пристрій з аккумулятором, який нагріває рідину, аерозолі якої користувач вдихає ротом.
В електронних сигаретах використовуються як нікотинові, так і безнікотинові рідини, які є хімічними сумішами різного складу. Різноманітність і вміст нікотину (міцність) в електронних сигаретах та їхніх рідинах відрізняються від виробника до виробника. Електронні сигарети бувають різних форм і розмірів. Вони можуть виглядати як традиційні сигарети або як повсякденні речі, такі як флешки чи навіть ручки. Щоб підвищити інтерес до цих продуктів, в електронні рідини змішують різні ароматизатори (яблуко, манго, ягоди тощо).
Електронні сигарети бувають одноразові (закінчується рідина і пристрій уже не можна використовувати повторно) та багаторазові (пристрої зі змінними картриджами/подами).
На сьогодні існує безліч брендів одноразових сигарет. Найпопулярнишими брендами “одноразок” є Elf Bar (Ельф бар), Barz (Барз), VEEBA, Balmy (Балмі), HQD Cuvie, Ashka (Ашка ), HEEL by FLEX, FICH, WOUF та інші.
Процедура використання одноразки може тривати різну кількість часу, залежно від моделі та об’єму ємності. Зазвичай це понад 300 затяжок, що по кількості отриманого нікотину може бути еквівалентом двом пачкам сигарет. Саме кількість затяжок і впливає на вартість електронної сигарети.
Серед багаторазових електронних сигарет (також відомих як POD системи) поширені такі бренди: IQOS VEEV, Relx, STLTH, JUUL та інші.
Тютюновмісні вироби для електронного нагрівання
Тютюновмісні вироби для електронного нагрівання (ТВЕН) — це комбінація електронного пристрою та спеціальної сигарети, яку коректно називати стіком. Замість спалювання тютюну в пристрої він нагрівається до 350 градусів. Замість диму розігрітий тютюновий виріб виділяє аерозоль, який вдихає користувач.
Тютюновмісні вироби для електронного нагрівання – це не те саме, що електронна сигарета, хоч обидва електронні пристрої імітують звичайну сигарету. Зважаючи на те, що тютюн не горить в ТВЕН, він є безпечніший для здоров’я, ніж звичайна сигарета. Однак ТВЕН не є повністю безпечним і містить ті самі небезпечні хімічні речовини, що й у звичайних сигаретах, включаючи нікотин.
Серед тютюновмісних виробів для електронного нагрівання безперечним лідером є система нагрівання тютюну IQOS та тютюнові стіки до неї HEETS. Виробник IQOS також представив систему з трішки іншим принципом роботи – LIL SOLID та стіки до девайсу FIIT.
Як зробити правильний вибір
Перш за все, потенційний покупець має звернути увагу на такий критерій, як вміст нікотину того чи іншого продукту. Це дійсно дуже важливо для тих, хто хоче контролювати міцність вживаного виробу.
Перед тим, як вибрати конкретний вид тютюновмісного продукту, рекомендується ознайомиться з усім товарним рядом. З огляду на велику кількість видів та широкий асортимент, зробити це буде досить важко. У процесі підбору потрібно враховувати всі дрібниці, починаючи від потенційної регулярності куріння, закінчуючи аналізом ризиків від використання конкретного виду тютюнового виробу. Визначивши ці складники, можна націлено шукати потрібний варіант певного формату, міцності та на певну кількість допустимих затягувань/використань.
Також важливо ознайомиться з виробниками. Особливо якщо це стосується еклектронних сигарет, оскільки продукт популярний, його виробляють десятки відомих брендів і сотні маловідомих компаній, які нещодавно вийшли на ринок.