Історія сигарети та де вперше відкрили для куріння тютюн? Коли виникла перша сигарета? Що спровокувало популярність сигарет? Сьогодні пропонуємо вам детально розібратися в історії походження і розвитку сигарет та отримати відповіді на свої питання.
Тютюн у стародавньому світі
Тютюн, як представник дикої флори, був відомий у давнину в Америці, Європі, Азії, Африці. Листя тютюну спалювали в багатті, а його дим чинив на людей одурманюючу дію.
Перші зображення курців тютюну, знайдені у древніх храмах Центральної Америки, датуються 1000 до нашої ери. Тютюн дуже шанувався серед місцевих лікарів: йому приписували цілющі властивості, а листя тютюну застосовували як знеболююче.
Використання тютюну увійшло і у релігійні ритуали стародавніх цивілізацій Америки: їхні учасники вірили у те, що вдихання тютюнового диму допомагає спілкуватися з богами. У цей період розвинулися два способи куріння тютюну: у Північній Америці стали популярними трубки, тоді як у Південній Америці більшого поширення набуло куріння сигар, скручених з цілісного тютюнового листя.
Хто відкрив тютюн для європейців?
Христофор Колумб був першим європейцем, який зіткнувся з курінням тютюну. Під час своєї першої подорожі до Нового Світу в 1492 році він побачив, як жителі острова Куба смокчуть туго згорнуте листя якоїсь рослини. Рослина називалася каоба, а трубки для курильної суміші – «табако». Звідси й походить слово тютюн.
Є відомості про те, що Колумб, спробувавши вперше тютюн, не оцінив його: він просто викинув цей дар тубільців. Проте кілька членів експедиції стали свідками ритуального куріння великого скрученого тютюнового листя та зацікавилися процесом. Після повернення на батьківщину любителів тютюну було звинувачено інквізицією у зв’язку з дияволом. Не зважаючи на це, іспанці та португальці продовжували привозити листя та насіння тютюну до Європи.
Коли тютюн став популярним у Європі?
Точкою відліку активного використання та розповсюдження тютюну в Європі вважають 1560 рік, коли французький дипломат Жан Вільман Ніко представив тютюн королеві Франції Катерині Медічі як ліки від мігрені, на яку вона страждала. Спочатку тютюн у суспільній свідомості був відомий як панацея від усіх хвороб. У Парижі тютюн набуває шаленої популярності, за рослиною закріплюється назва «нікотинова трава», на честь Жана Ніко. Але на цьому його історія не закінчується, у XIX столітті вчені знайдуть алкалоїд, який міститься в тютюні, і назвуть – «нікотин» на честь Ніко.
Через століття після відкриття Америки тютюн уже вирощували в Бельгії, Іспанії, Італії, Швейцарії та Англії. У зв’язку з розширенням торгових зв’язків, тютюн проник у Сибір та інші регіони Азії. Наприкінці XVI століття англійський аристократ, затятий курець, моряк та поет, сер Вальтер Рейлі створив кілька тютюнових плантацій, у тому числі на американських територіях; одну з них він назвав Вірджинією, що згодом дало назву одному з найпоширеніших сортів тютюну.
До речі, ми уже розкрили питання виробництва сигарет та тютюну у цій статті.
Що курили козаки?
На території сучасної України курили з давніх-давен. Так, ви можете зауважити «тютюн курили?», звичайно, не тютюн, але що? Ще давньогрецький історик Геродот описував скіфську традицію вдихати дим від різноманітних трав. Звісно, тютюну там бути не могло, але сам ритуал куріння серед народів, що населяли наші землі, простежується. Козаки, скоріш за все, з географічних причин «успадкували» цю особливість. Нам важко уявити запорізького козака без люльки, яка була обов’язковим атрибутом справжнього козака. Втрата люльки для якого була рівнозначна втраті голови. Спочатку козаки курили не тютюн, а суміш різних польових трав.
Безпосереднє сусідство з Туреччиною дало козакам можливість скуштувати, а згодом пристраститися до тютюну. Вони не тільки вели непримиренну боротьбу з Туреччиною, але й не забували відбирати у супротивника всілякі «скарби». Тютюн був одним із найбажаніших трофеїв.
Коли сигарети стали полулярними?
Автор праці “Тютюн в історії людства”, Джордан Ґудмен, каже, що як історик він зазвичай остерігається звинувачувати конкретних людей, “але коли мова йде про куріння, я можу з певністю твердити: за появу сигарети у ХХ столітті відповідальність несе Джеймс Б’юкенен Дюк, також відомий як Бак Дюк”.
Останній не лише брав участь у її створенні, але й розробив системи маркетингу й продажу, завдяки яким цигарки поширилися на усі континенти.
У 1880 р. 24-річний Дюк почав кар’єру в галузі виробництва готових сигарет, яка на той час була лише маленькою частиною тютюнового ринку. Працівники його невеликого бізнесу, розташованого у Дургемі, Північна Кароліна, скручували сигарети вручну і закручували кінці, щоб тютюн не висихав і не висипався.
Через кілька років Дюк побачив можливість розвитку. Він познайомився з молодим механіком Джеймсом Бонсаком, який носився з ідеєю механізувати виробництво сигарет. Дюк був певен, що людям сподобаються акуратні, рівнесенькі палички, зроблені машиною.
Цигаркова машина Бонсака здійснила переворот у тютюновій промисловості. Вона скручувала, по суті, одну безкінечну цигарку, а обертові ножі нарізали її на шматки потрібної довжини. Відкриті кінці просякали різними додатками: гліцерином, цукром, мелясою – “щоб додати смаку”, а також хімікатами, щоб тютюн не висихав.
Своїм першим успіхом Дюк завдячує саме цій перевазі, а також енергійному просуванню продукту. Як він і передбачав, людям сподобались заводські сигарети. Вони могли купити сигарети, які виглядали сучасно і були більш гігієнічними, ніж сигари, забруднені руками і слиною працівників.
Тютюн під час війни
Під час Першої Світової війни сигарети стали незамінною частиною раціону солдатів, їх курили для заспокоєння нервів. Тютюн пройшов і Другу Світову війну, Рузвельт оголосив тютюн стратегічним товаром на період воєнного часу, так як купити сигарети було не так і просто.
Золоте століття тютюнової промисловості припало на повоєнний час: наприкінці 1940-х і на початку 1950-х сигарети були частиною іміджу багатьох героїв і зірок кіно. У 1950-х з’явилися перші наукові публікації про шкоду тютюну, і найбільші виробники тютюнової продукції почали випускати сигарети з фільтром. 1960 року на пачках вперше з’явилися попередження про шкоду куріння. 1980-ті роки характеризувалося початком глобального наступу на тютюн: Податки на тютюн у США та країнах Західної Європи зросли за цей період на 85%. У 1990-і судові позови були головною темою новин про тютюнову промисловість.
Варто пам’ятати, що куріння будь-яких тютюнових виробів може викликати серйозні захворювання та залежність.