Чому сигарети дорожчають? Чи можна купити оригінальні сигарети дешевше?

Доставка Правила Тютюн Цікаві факти

Коротко та простою мовою пояснюємо, чому ростуть ціни на сигарети, що таке акцизний збір, скільки складає акциз, куди йдуть податки курців, а також чи існують легальні способи придбати сигарети дешевше.

На нашому сайті продаються оригінальні сигарети (з акцизними марками) з безкоштовною доставкою по Україні. Без завищення цін!

Чому сигарети дорожчають

Усіх хвилює питання – хто і навіщо підвищує ціни на сигарети? Виробники чи рітейлери? Насправді, ні ті, ні інші.

Головна причина зростання цін на сигарети – це підвищення акцизного податку. Розмір акцизу визначений Податковим кодексом України і є обов’язковим для всіх виробників. Щорічно ставка акцизу зростає на 20%, а це означає, що ціна на пачку сигарет збільшується на 10-12 гривень в рік.

Навіщо підвищують податки на сигарети? У 2017 році Україна взяла на себе зобов’язання перед ЄС — до 2025 року досягти загальноєвропейської мінімально встановленої норми податку 90 євро на тисячу сигарет, прийнятої в країнах Євросоюзу. Таким чином, передбачається гармонізувати підходи в оподаткуванні на території ЄС та України.

Досвід західноєвропейських країн показує, що різке підвищення акцизу і, як наслідок, вартості сигарет негативно позначається на купівельній спроможності громадян і найчастіше провокує розвиток тіньового ринку — підробок та контрабанди. Тому в Україні вирішили піднімати акцизний податок поетапно та рівномірно протягом 8 років.

Що таке акциз та акцизний збір?

Акциз – це непрямий податок, який включається у вартість деяких продуктів масового споживання (сигарети та інші тютюнові вироби, алкоголь, бензин, предмети розкоші). Акцизний збір виконує відразу дві функції: поповнення бюджету, та регулювання попиту різні категорії товарів.

Які товари належать до підакцизних в Україні? Акциз потрібен для продуктів зі списку:

  • етиловий спирт, алкогольні напої (зокрема пиво),
  • тютюнові вироби та тютюн,
  • рідини для електронних сигарет,
  • нафтопродукти, всі компоненти палива, бензин,
  • практично всі види автомобілів та вантажних транспортних засобів,
  • електроенергія.

Скільки складає акцизний податок на сигарети?

У середньому акциз становить понад половину вартості пачки сигарет.

Так, наприклад, мінімальна ставка акцизу на сигарети у 2022 році – 1747,6 грн. за 1000 шт, а це 34.95 грн за пачку. Разом з ПДВ та податком з роздрібного продажу сума всіх податків у ціні кожної пачки сигарет становить у середньому 65-70%.

Саме тому тютюнові компанії зазвичай виступають найбільшими платниками податків у всіх країнах світу. Наприклад, у 2021 році компанії-члени Української асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн» сплатили 78 млрд. грн. податків до українського бюджету. А це цілих 7% від усіх бюджетних надходжень за рік.

Отже, купуючи легальні сигарети (з наклеєною паперовою акцизною маркою), курці підтримують податками країну та армію.

Чому сигарети в країнах ЄС коштують дорожче, ніж в Україні

Це питання ми вже частково покрили вище. У країнах ЄС акциз на сигарети відповідає вимогам місцевого законодавства – 90 євро за 1000 шт. Україна поетапно прямує до цього рівня податкових ставок. Але поки що українські курці платять менше податків, а сигарети коштують дешевше.

Чи знаєте ви, що сигарети заборонено продавати за ціною дорожче, ніж надрукована на пачці?

Ви, напевно, помічали надруковану на пачці сигарет ціну в гривнях. Ця ціна носить назву максимальної роздрібної ціни (МРЦ). Її встановлює виробник та друкує на пачці разом із датою виробництва.

В Україні заборонено продавати сигарети за ціною, що більш ніж на 5% перевищує максимальну роздрібну ціну на пачці. Чому саме на 5%? Тому що 5% – це націнка за рахунок податку з роздрібного продажу. Державна податкова служба України слідкує за тим, щоб магазини та кіоски не завищували ціни на сигарети.

Чи можна купити сигарети дешевше, будучи впевненим у їхній якості?

Не хотілося б вас засмучувати, але відповідь буде ні. 65-70% вартості пачки сигарет становлять податки (акциз, ПДВ та роздрібний податок). В інших 30-35% закладено собівартість сигарет (сировину, матеріали, вартість виробництва тощо), дохід виробника, дистриб’ютора та продавця.

Як наслідок, сигарети можуть коштувати істотно дешевше в одному з двох випадків: або вони виготовлені з низькоякісної несертифікованої сировини (підробки) або з них не сплачуються податки (нелегально завезені чи вироблені сигарети). В обох випадках якість (матеріал, технологія виробництва, гігієна, умови зберігання) викликає серйозні побоювання. Більш того, зараз не той час, коли потрібно шукати способи заощадити на податках до бюджету України. Слава Україні!

Простий спосіб переконатися в тому, що ваші сигарети справжні, а сплачені за них гроші потраплять до бюджету країни, це перевірити ці два критерії:

  • На пачці під плівкою має бути наклеєна українська акцизна марка;
  • На дні пачки надрукувала максимальна роздрібна ціна на грн.

Бережіть себе! 🙌

Cig-Poshta – офіційні сигарети з безкоштовною доставкою.