Кожен міг зауважити, що акцизна марка є неодмінним атрибутом усіх тютюнових виробів. Дуже складно уявити пачку сигарет без цієї кольорової наліпки під плівкою. Для чого потрібні акцизні марки і чому їх колір і дизайн може відрізнятися? Про все це і розповімо вам у цій статті.
Навіщо взагалі потрібні акцизні марки?
Акцизні марки – це спеціальні знаки, якими маркується тютюнова продукція. Наявність марок акцизного збору за такою продукцією є обов’язковим згідно з Законом України. Коли виробник тютюнових виробів купує акцизні марки, він сплачує збір до Державного бюджету.
Окрім основної функції акцизних марок – сплати податків, застосування акцизів дозволяє державі контролювати виробництво та споживання підакцизних товарів, а також відстежувати нелегальну продукцію, за яку не було сплачено акцизний збір. В свою чергу, для споживача наявність акцизної марки є гарантією якості та оригінальності продукту. Якщо на пачці сигарет відсутня акцизна марка, ви можете бути впевнені, що це підробка або контрабанда.
Хто виготовляє акцизні марки?
За зберігання та продаж акцизних марок відповідає Податкова служба України, а виробляють марки на спеціалізованому підприємстві Міністерства Фінансів. Після цього офіційний виробник чи імпортер викуповує необхідну кількість акцизних марок, а потім розміщує їх на своїй продукції. Оригінальна акцизна марка виготовлена з високоякісного паперу з високою щільністю, містить коректну інформацію про кількість сигарет у пачці та має унікальний номер. Крім того, на кожній марці є голографічні захисні елементи, які дуже складно підробити.
Як відрізнити справжні сигарети за акцизною маркою?
Уважно роздивитися акцизну марку на пачці сигарет – перевірений спосіб відрізнити оригінальну продукцію від підробки.
Нижче кілька простих кроків, які допоможуть вам розпізнати підробку та не потрапити на гачок нелегальних торговців:
- Насамперед потрібно зробити дуже банальну річ – перевірити наявність самої акцизної марки на пачці. Вона завжди клеїться під плівкою. Якщо акциз виявлено – перший та найважливіший етап перевірки пройдено.
- Наступний крок – перевірити наявність голограми на акцизній марці, оскільки її дуже складно підробити. Також придивіться до якості нанесеного малюнка на самій акцизній марці і перевірте щільність паперу, що використовується. Якщо ви бачите акцизну марку без голограми, надруковану на тонкому папері, зображення нанесене не чітко і з розводами, а колір здається тусклим чи відрізняється від того, як виглядають інші акцизки – це очевидний сигнал, що перед вами підробка.
- Останній етап перевірки – придивитись до реквізитів акцизної марки. Оскільки кожна акцизна марка має свій унікальний номер, один і той самий номер не може повторюватися на двох пачках сигарет. У той же час, виробники нелегальної продукції часто можуть використовувати акцизні марки з одним і тим же номером для декількох пачок цигарок, а може і для всієї партії. Тому якщо помітите, що на кількох пачках наклеєно акцизку з однаковим номером – не сумнівайтеся, це підробка.
Які бувають акцизні марки для тютюнових виробів?
Можливо, ви звертали увагу, що акцизні марки бувають різного кольору. Більше того, дизайн малюнка на самих акцизах також може відрізнятися. За кольором та дизайном акцизу можна визначити вид тютюнового виробу, а також дізнатися, де саме було виготовлено товар – в Україні чи в іншій країні.
Крім того, на акцизній марці є спеціальні написи, які також сигналізують про походження та різновид тютюнової продукції. Давайте дізнаємося як вони розшифровуються:
– «ТВ» – тютюн вітчизняний
– «ТІ» – тютюн імпортний
– «ЗФ» – з фільтром
– «БФ» – без фільтра
– «СГ» – сигарили
– «Інші» – інші тютюнові вироби
– «ТВЕН» – тютюнові вироби для електричного нагріву (Heets)
– «РВ» – рідини вітчизняні
– «РО» – рідини імпортні
На фото нижче можна уважно розглянути офіційні акцизні марки України для різних видів тютюнової продукції станом до 1 вересня 2023 року.
Іншим важливим параметром є позиція акцизної марки – згідно законодавству, при розкритті пачки акцизна марка має розриватися. Це є головна умова розміщення марки. В той же час законом не визначається, як саме вона буде наклеєна – збоку або зверху, тому ви можете зустріти різні варіанти її розміщення на пачці.
Нові акцизні марки після 1 вересня 2023 року:
Більш детально можна подивитись у статті “Нові акцизні марки від 1 вересня 2023 року.Що змінилось і навіщо?”
На моїх сигаретах акцизна марка неправильного кольору – що робити?
У зв’язку з військовими діями в Україні виробникам було дозволено використовувати акцизні марки, дещо відходячи від суворих правил. Наприклад, курці могли зустріти акцизну марку, яка призначалася для Heets (помаранчево-зеленої) на імпортних сигаретах (коректний колір марки синій), і ці сигарети відповідали законодавству. Не слід перейматися, якщо вам зустрілася така марка. Якщо в іншому марка відповідає параметрам, описаним вище – це з високою ймовірністю легальний продукт.