Питання, де можна курити, а де не можна, знаходиться на межі етики та юриспруденції. Проте українське законодавство чітко окреслює правила поведінки курців, аби захистити права некурців. Щороку ці закони посилюються і обмежують дозволені місця для куріння.
Нагадуємо, що на нашому сайті можна купити офіційні сигарети від виробника.
Де в Україні заборонено курити?
Стаття 13 Закону України “Про заходи щодо запобігання та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення” містить детальний перелік місць, у яких заборонено палити.
Місця, в яких заборонено курити та заборонено створювати спеціально відведені для куріння зони:
На сьогодні забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, електронних сигарет, систем нагрівання тютюну, кальянів у наступних місцях:
1) у ліфтах і таксофонах;
2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
6) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;
8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
10) у приміщеннях гуртожитків;
11) на дитячих майданчиках;
12) у місцях загального користування житлових будинків;
13) у підземних переходах;
14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;
15) на вокзалах та станціях;
16) на зупинках громадського транспорту.
Чи можна курити в аеропортах?
Адміністрація аеропортів може відводити спеціальні місця для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, загальна площа яких не може перевищувати 5 відсотків загальної площі споруди аеропорту, за умови розташування таких місць в окремих відокремлених приміщеннях, які не мають потреби відвідувати люди, що не курять, не вживають, не використовують тютюнові вироби, електронні сигарети, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, та обладнання їх витяжною вентиляцією, а також розміщення інформації, передбаченої частиною п’ятою цієї статті.
У спеціально відведених в аеропортах місцях для куріння розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака і тексту: “Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!”.
Де в Україні дозволено курити?
Чи можна курити на балконі?
Балкон є частиною квартири. А квартира – це приватна власність, отже, курити у своїй квартирі та на своєму балконі можна. Тому юридично ви маєте на це право.
При цьому законодавство України вважає сходові майданчики, під’їзди та загальні балкони у під’їздах громадським простором. Тому курити там заборонено.
Чи можна курити на літніх майданчиках у ресторанах та кафе?
Так, у більшості випадків дозволено курити на літніх майданчиках закладів громадського харчування (якщо вони не є частиною будівлі, в якій знаходиться той чи інший заклад) а також біля кафе, барів, ресторанів або в спеціально обладнаних зонах поряд з ними. Але це може бути обмежено власними правилами або місцевим законодавством, тому треба запитати у представників закладів.
Чи можна курити у кальянних?
З позиції законодавства України куріння кальянів прирівнюється до куріння сигарет. Тому курити кальяни заборонено у тих самих місцях, де заборонено курити сигарети. Курити кальяни всередині закладів, навіть спеціалізованих кальянних, заборонено. Єдиний виняток – кальяни на літніх терасах закладів, якщо такі тераси не є частиною будівлі.
Правила для зон для куріння
Місцева селищна або сільська влада може самостійно регулювати та доповнювати заборонені місця для куріння та використання систем нагрівання тютюну, електронних сигарет в межах своєї адміністративної території. Наприклад, місцева влада у Києві ще у 2018 році розширила перелік заборонених місць для куріння. Згідно з локальним актом додатково забороняється курити у столиці в таких місцях:
- місця дитячого відпочинку, включаючи ігротеки, комп’ютерні клуби, кінотеатри та прилегла до них територія;
- зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них;
- будинкові сходи;
- церкви та 50-метрова зона навколо них;
- зони відпочинку, включаючи парки, пляжі, сквери; літні майданчики, закриті та відкриті спортивні споруди;
- робочі місця на підприємствах, установах та організаціях різної форми власності.