Після обмеження розмов по мобільному телефону без гарнітури водіям транспортних засобів заборонили куріння в машині. Це стосується не лише автобусів і тролейбусів, а також таксі та власників особистого транспорту.
Куріння в машині вважається правопорушенням, за яке передбачено адміністративну відповідальність. На думку експертів, відмова від цигарок за кермом знижує імовірність ДТП. При цьому тютюновий дим не потрапляє до салону та не дратує пасажирів. Це особливо актуально для громадського транспорту, яким користується велика кількість людей похилого віку та дітей.
Законодавство України, яке регулює куріння водіїв в автомобілі під час руху
Заборона куріння в машині в Україні існувала давно, про що свідчить розділ 21, п. 2 ПДР «Перевезення пасажирів». Це стосується водіїв громадського транспорту, але на практиці правила не завжди дотримувалися.
Крім того, Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» регламентує місця, де заборонено курити (включаючи транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі), обмежує продаж цигарок і тютюнових виробів, а також забороняє їхню рекламу.
На порушників чекають штрафні санкції за статтею 175-1 адміністративного кодексу в розмірі 51–170 грн, а за повторного порушення — від 170 до 340 грн.
Ризики для водія, пов’язані з курінням під час руху
Причини, з яких куріння у машині підвищує ризик виникнення ДТП:
- Водій відволікається від ситуації на дорозі, коли струшує попіл.
- Тютюновий дим потрапляє в очі, спричинюючи подразнення, що призводить до тимчасової втрати реакції та зниження огляду.
- Викидання недопалка з вікна не тільки демонструє низький культурний рівень водія, а й підвищує імовірність того, що той потрапить у власну машину або в салон транспортного засобу, що проїжджає поруч. Як підсумок — втрата концентрації та контролю за ситуацією на дорозі.
Як ставляться до водіїв, що курять, в інших країнах
У країнах Європи та США давно діють заборони на куріння за кермом, при цьому в більшості випадків норми закону стосуються не лише водіїв таксі та громадського транспорту, а й власників авто. З проаналізованих джерел визначили, як до цього питання відносяться закордоном [1,2].
Тож такі обмеження діють у різних країнах світу:
- Австрія. З 1 травня 2018 року власникам особистих транспортних засобів заборонено курити за кермом, якщо у салоні перебувають діти віком до 18 років. Сума штрафу — до 100 євро вперше та до 1000 євро в разі повторних порушень. Цікаво, що норми закону не поширюються на водіїв таксі.
- Бельгія. Країна посилила правила з 2021 року. Тепер водію не можна курити, якщо в салоні перебувають пасажири віком до 18 років (раніше було до 16). Штраф за куріння за кермом — від 130 євро.
- Велика Британія. Законодавчі норми такі самі, як і в більшості країн Європи, але є один нюанс — обмеження не діють на авто з відкритим верхом.
- Греція. У цій країні за куріння в особистому авто у присутності дітей віком до 12 років накладається штраф до 1500 євро. Для водіїв автобусів та таксі сума буде вдвічі більшою.
- Німеччина. Тут досі водієві дозволено курити в авто, навіть якщо у салоні перебувають неповнолітні особи чи вагітні жінки. Німецька влада збирається ввести правки до закону про куріння в машині, але поки що це тільки в планах.
- Італія. У цій країні водій із цигаркою за кермом заплатить штраф від 250 до 2500 євро, якщо у салоні будуть підлітки від 12 до 17 років. Якщо йдеться про вагітних жінок і дітей до 12 років, сума штрафу може становити від 500 до 5000 євро.
- Об’єднані Арабські Емірати. Тут діють суворі правила щодо водіїв-курців. У країні активно борються за безпеку на дорогах, тому за куріння за кермом передбачено штраф у розмірі 200–800 дирхамів.
- Казахстан. З 2020 року в країні діє заборона на вживання тютюнових виробів, якщо в салоні перебувають неповнолітні пасажири. Штраф за куріння за кермом становить від 29 000 тенге.
- Індія. Заборона діє для всіх водіїв із 2007 року, але тільки на території столиці Нью-Делі. Штраф за порушення — близько 10 доларів.
- Молдова. Тут до водіїв, що курять, ставляться досить ліберально. Заборона поширюється лише на громадський транспорт.
Щоб не порушувати закон про куріння в машині в Україні чи інших країнах, краще відмовитися від цигарок під час керування транспортним засобом. Щоб покурити в дорозі, достатньо з’їхати на узбіччя і зупинитися, а щоб не паркуватися біля магазину і не стояти в черзі на касі за сигаретами, їх можна заздалегідь замовити за цим посиланням: https://cig-poshta.in.ua/ru /katalog-tovarov/ .
Джерела:
- Пам’ятка для завзятих курців: правила паління у 25 країнах світу — Цікaвинки — tsn.ua
- Smoking in cars: Which countries have banned it and what are the rules across Europe? | Euronews